sobota, 19 listopada 2011

KONKURS - Ożywiamy stare ozdoby świąteczne

Wraz z portalem dziecisawazne.pl zapraszamy do KONKURSU

Dni stają się coraz krótsze, nadchodzi czas adwentu. W polskiej tradycji wieczory adwentowe były czasem, kiedy wspólnie wykonywano papierowe i słomkowe zabawki na choinkę, pieczono zawieszane na drzewku pierniki. Dziś – pomimo ogromnej ilości gotowych ozdób sprzedawanych w sklepach – również często bawimy się z dziećmi, tworząc choinkowe dzieła. To podtrzymuje domową tradycję i tworzy świąteczny nastrój.


Sklejając łańcuchy, a potem ubierając choinkę, mamy szansę opowiedzieć maluchom o historii naszego dzieciństwa, o naszych rodzicach i dziadkach. My również tworzymy historię. Krzywo wycięte przez nasze dzieci, papierowe łańcuchy, mogą po kilku latach stać się miłą rodzinną pamiątką, tak jak ozdoby klejone przez ich dziadków lub bombki, które przetrwały wojenną zawieruchę.

Niełatwo dziś znaleźć bardzo stare ozdoby choinkowe – kruchość bombek, nietrwałość papierowych wycinanek i intensywność polskich zdarzeń historycznych sprawia, że wiele ozdób miało krótki żywot.

Te, które przetrwały, przechowujemy w naszych domach – u nas zachowały się prześliczne przedwojenne bombki  i, towarzyszące im zapewne na choinkowym drzewku, „żabki” do mocowania świeczek. Mamy też wzruszającą kartonową wycinankę z wojennej Wigilii 1939 roku i staniolowe ozdoby z powojennych lat.

W tych sentymentalnych pamiątkach zachował się duch dawnych, tradycyjnych Świąt z naszego dzieciństwa. Powrót do tych wspomnień pomoże ocalić magię Świąt w zatłoku komercji, świątecznych reklam i wszechobecnych już w listopadzie Mikołajów.Zapraszamy was do konkursu, w którym chcemy ożywić zapomniane ozdoby. W konkursie można wziąć udział na kilka sposobów:
  • sfotografujcie lub opiszcie stare ozdoby świąteczne, które ocalały w waszych domach;
  • jeśli jesteście w posiadaniu zdjęć lub rysunków nieistniejących już ozdób, sfotografujcie je;,
  • opiszcie lub narysujcie ozdoby, które zachowały się jedynie w waszej pamięci;
  • opiszcie swoje wspomnienia z ubierania tradycyjnej choinki.
Stwórzmy wspólnie wielką bazę tradycji świątecznych!

Zdjęcia, rysunki i wspomnienia zostaną opublikowane na stronie Pikinini.pl i na blogu Stare Zabawki (starezabawki.blogspot.com).
Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody.

Na Wasze zdjęcia lub relacje czekamy do 15 grudnia.  Prosimy przesyłać je na adres: pikinini@pikinini.pl

Nagrody

Miejsce I – Szopka -teatrzyk magnetyczny BETLEJEM


Miejsce II – MUMINKI – foremki do ciastek i pierniczków


 Miejsce III – Książka „Boże Narodzenie w Bullerbyn”

1 komentarz:

  1. Ale fajny konkurs. Gdzieś tam u moich rodziócw są jeszcze moje sentymentalne zabawki choinkowe. niektóre mają na pewno więcej niż 30 lat ale rzeczywiście trzeba je bardzo ostrożnie przechowywać.

    OdpowiedzUsuń