czwartek, 15 grudnia 2011

KONKURS Stare ozdoby świąteczne (zgłoszenie nr 24)

Zapraszamy do lektury wspomnień pani Sylwii:

"Nie mam zdjęcia niestety ponieważ mieszkam w nowym miejscu, ale pamiętam, że na choince wisiały zrobione przeze mnie i mojego brata np. tzw. mikołajki.
Wydmuszka jajka była głową. Malowało się flamastrami oczy i buzie. Z waty robiliśmy wąsy oraz długą brodę, a czapkę z papieru kolorowego(zawijało się w rulonik i przyklejało do wydmuszki). Takie mikołaje wieszaliśmy na choince.

Często robiliśmy także łańcuch. Z papieru kolorowego wycinaliśmy cienkie lub grube [wg uznania] nie za długie paski. Końcówki paska sklejało się by powstało kółko. Potem trzeba było przełożyć przez to kółko następny pasek i znowu skleić końcówki. Łańcuchy wychodziły długie i kolorowe.

Często z bratem wycinaliśmy z papieru różne wzory.. gwiazdki, aniołki i one też często służyły jako bombki albo cukierki, które dostaliśmy na Mikołaja owijaliśmy w sreberko i wieszaliśmy:)
Ozdoby robiliśmy także z masy solnej, a potem malowaliśmy farbkami.
U nas często na czubku choinki widniała zrobiona gwiazda na które naklejona była fotografia rodzinna:)

Jeżeli chodzi o tradycje ubierania choinki. Zawsze ubieraliśmy ją na kilka dni przed Wigilią bo nigdy nie mogliśmy się jej doczekać. Tata powieszał lampki, a całą resztą zajmowaliśmy się ja z bratem. Wieszaliśmy stare bombki, które były jeszcze z dzieciństwa mamy.. nasze własnoręcznie zrobione ozdoby. Gwiazdę wieszaliśmy wspólnie. Choinka była zawsze taka piękna, kolorowa:)

Nie widuje teraz nigdzie takich ozdób.. w sklepach jest wiele gotowców. Hmm.. bardzo dziękuje za odświeżenie wspomnień.. jak moja córka podrośnie na pewno będziemy robić takie choinkowe ozdoby:)"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz